This page is hosted for free by cba.pl. Are you the owner of this page? You can remove this message and unlock many additional features by upgrading to PRO or VIP hosting for just 5.83 PLN!
Want to support this website? Click here and add some funds! Your money will then be used to pay for any of our services, including removing this ad.
  • Witaj na naszej stronie
Start Wirtualny podręcznik Podział roku liturgicznego


Cotygodniowy obchód zmartwychwstania jest najstarszym świętem chrześcijan, tak jak Wielkanoc jest sercem całego roku liturgicznego. Wielkanoc jest też najstarszą uroczystością roku liturgicznego.

Już stary tekst z około 170 roku po Chrystusie datuje obchody uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego - Wielką Paschalną Noc, którą zaczęto obchodzić prawdopodobnie już w czasach apostolskich. By dobrze przeżyć ten dzień, na dwa dni przedtem podejmowano post. Później został on rozszerzony do czterdziestu dni, zwanych Wielkim Postem.

"Chrystus zmartwychwstał!" - tą radosną prawdę świętuje się nie tylko przez dzień lub dwa, lecz przez 50 dni - w całym okresie wielkanocnym. Niemożliwą jest rzeczą by to wszystko, co Bóg uczynił dla ludzi w Jezusie Chrystusie objąć jednym dniem. Wcielenie Chrystusa, Jego życie i czyny na ziemi, Jego śmierć i zmartwychwstanie, Zesłanie Ducha Świętego oraz Jego powtórne przyjście przy końcu czasów - pamięć o tym wszystkim zawarta jest w modlitwach i liturgii każdej Mszy świętej. Dlatego podczas Mszy świętej należy pomyśleć o wydarzeniach z życia Jezusa. Z biegiem czasu całą historię zbawienia "podzielono" na szereg poszczególnych świąt. Powstały okresy liturgiczne: Wielki Post, Wielkanoc i okres Bożego Narodzenia.

Niedziele i dni powszednie w ciągu roku nie należą do żadnego z tych okresów liturgicznych. Stanowią one "okres zwykły w ciągu roku". Obejmuje on - z wyjątkiem niedzieli, kiedy obchodzi się uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata - 34 niedziele zwykłe.

Adwent znaczy "nadejście". Tak nazywano czas przed Bożym Narodzeniem, w którym przygotowujemy się na przyjście Pana, na rocznicę Jego narodzin. Ministranci w tym czasie zakładają szaty w kolorze fioletowym. Czytane w tym okresie teksty z Pisma św. nawiązują do tej pamiątki. Słyszymy o proroku Izajaszu i Janie Chrzcicielu. Wzywają oni do nawrócenia i pokuty. Jan Chrzciciel jest tym, który przygotował drogę Jezusowi 
W roku liturgicznym najbardziej podoba mi się: